
06.12.2021
Dizanje kredita nikada nije laka odluka, a ne bi trebala biti ni ishitrena. Prije negoli se odlučite za taj korak nužno je dobro se informirati oko mnogo toga kako se ne biste doveli u neželjenu situaciju. Mnogo je faktora koji utječu na to možete li uopće podići kredit i koliko dugo ćete taj kredit otplaćivati. Bilo bi dobro zapitati se imate li uistinu potrebu dizati kredit, a nakon što odgovorite na to pitanje potrebno je savjetovati se sa stručnjakom kako biste odabrali kredit koji će vam se dugoročno najviše isplatiti.
1.) Imate li stabilne prihode i siguran posao?
2.) Možete li si priuštiti željeni kredit?
3.) Bi li bilo pametnije podići kredit u manjem iznosu od onog planiranog?
4.) Ako uzmete kredit na dulji period (20 ili 30 godina) možete li sa sigurnošću reći da ćete zarađivati onoliko koliko i u trenutku podizanja kredita te biti u mogućnosti redovno ga vraćati?
5.) Što će se dogoditi ako vam se prihodi u budućnosti smanje za recimo 20%? Hoćete li i dalje moći otplaćivati kredit, a da to ne ugrozi život na kakav ste naviknuti?
6.) Posjedujete li neku dodatnu imovinu koja se može teretiti u slučaju da izgubite posao?
7.) Informirajte se o tome koja je razlika između efektivne i nominalne kamatne stope
8.) Je li za vas bolje odabrati promjenjivu ili fiksnu kamatnu stopu?
9.) Što je pametnije – dizanje kredita u kunama ili stranoj valuti?
10.) Koja je razlika između rate i anuiteta?
11.) Ostali troškovi koji će doći s dizanjem kredita, a koje je lako previdjeti
Na prvih 6 pitanja možete odgovoriti samo vi i bit će potrebno da sjednete i prikupite sve podatke kako vam ništa ne bi promaknulo i kasnije stvaralo probleme. Dizanje kredita velika je odluka, stoga uzmite si dovoljno vremena i potrudite se da sva vaša dokumentacija bude na jednom mjestu kako biste je mogli detaljno pogledati i zatim odlučiti što želite učiniti.
Ona kamatna stopa u koju banke, osim kamate na glavnicu, uračunavaju i ostale troškove kod obrade kredita koji dolaze uz kredit te je realnija brojka.
Osnovna kamatna stopa koja se obračunava na kredite i gotovo uvijek odnosi se na godišnju kamatnu stopu.
Radi se o kamatnoj stopi koja je podložna promjenama što je najlakše objasniti na sljedeći način – jednom kada kamate na tržištu krenu rasti prema povijesnim prosjecima će se isto dogoditi i vašoj rati kredita.
Kamatna stopa koja nije promjenjiva i njezina visina definirana je ugovorom, (visina ostaje ista tijekom cijelog vremena otplate kredita).
Dizanje kredita u valuti u kojoj ne zarađujete novac nosi određene rizike. Banka će Vam uz kredit s deviznom klauzulom uvijek ponuditi manju kamatu jer s aspekta banke taj im kredit nosi i manje rizika koji su u ovom slučaju prebacili na korisnika tako da svakako dobro razmislite. Pretpostavlja se da će Hrvatska uskoro ući u Eurozonu, odnosno zamijeniti kunu eurom tako da tečaj svakako ne bi trebao fluktuirati do tada. Možda ne bi bila loša ideja uzeti nižu kamatu na kredit, odnosno kredit vezan uz eure, ako je razlika u kamatama osjetna.
Jedan od najčešćih dodatnih troškova su troškovi obrade kredita te razni instrumenti osiguranja koji se plaćaju, u većini slučajeva ukoliko želite podići kredit u banci koja nije vaša matična – moguće je da će se od vas tražiti da tamo otvorite račun, a vođenje svakog otvorenog računa banka naplaćuje, a bilo bi dobro kada biste uspjeli dogovoriti da vam se kredit isplati taman prije dospijeća prve rate ili anuiteta (razlog je interkalarna kamata koju ćete morati platiti za korištenje kredita od isplate pa do plaćanja prve rate)
Podjelite objavu s prijateljima!
KATEGORIJE OBJAVA
NAŠA PREPORUKA
IZDVOJENE OBJAVE
KATEGORIJE OBJAVA
Učlanite se u FACEBOOK grupu: