Izgradnja kuće uz državnu pomoć: Tko i kako?

19.12.2022

Izgradnja kuće uz državnu pomoć možda vam se čini kao povoljan, ali kompliciran postupak prepun raznih nepoznanica. I u pravu ste, ali upravo zato danas ćemo vam objasniti tko sve ima pravo na ovu vrstu državne pomoći te koju sve dokumentaciju trebate priložiti kako biste konkurirali za dobivanje kredita. Iako kompliciran, ovaj postupak može biti brz i povoljan sa željenim rezultatom – vlastita kuća, vlastiti dom.

U Zakonu o društveno poticanoj stanogradnji (članak 30, st. 3) propisano je da se potiče gradnja i rekonstrukcija (dogradnja i nadogradnja) obiteljskih kuća u vlasništvu fizičkih osoba koje grade novi stambeni prostor, a koji prvi puta stječu stan u obiteljskoj kući ili obiteljsku kuću u svom vlasništvu.

Izgradnja kuće uz državnu pomoć

O čemu se ovdje zapravo radi?

Državni proračun države osigurava financijska sredstva, a doznačuju se Agenciji za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) u skladu s člankom 9.a Zakona temeljem „Provedbenog programa društveno poticane stanogradnje“ na osnovu prethodne suglasnosti ministra nadležnog za graditeljstvo. 

Radi se o programu naziva „Program B“ POS koji građanima omogućuje: izgradnju obiteljskih kuća, rekonstrukciju (dogradnja i nadogradnja) obiteljskih kuća i završetak započete gradnje obiteljskih kuća.

Izgradnja kuće uz državnu pomoć:

Kuća mora biti izgrađena temeljem Pravilnika o minimalnih tehničkih uvjeta za projektiranje i gradnju stanova iz Programa društveno poticane stanogradnje.

Izgradnja kuće uz državnu pomoć moguća je za sve državljane RH

Pravo na ovu vrstu kreditnog zaduživanja imaju svi građani, državljani Republike Hrvatske, koji nemaju vlastiti stambeni prostor. Također, oni građani koji posjeduju neodgovarajući stambeni prostor (prema članku 21., stavku 4. Zakona) koji žele riješiti svoj stambeni status novom izgradnjom ili proširenjem postojećeg stambenog prostora u obiteljskoj kući. Ako je vaša ideja samo proširenje stana rekonstrukcijom (dogradnja i nadogradnja) kreditira se samo dodatna izgradnja.

Dokumentacija i uvjeti

Zahtjevi za financijska sredstva osigurana ovim Programom podnose se jedinicama lokalne samouprave (gradovi i općine). U slučaju u kojem JLS-i ne sudjeluju u provedbi „Programa B“, korisnici kredita svoje zahtjeve za kreditnim financiranjem podnose izravno APN-u. 

Da bi ste konkurirali za dobivanje kredita nužno je da vaš zahtjev bude potpun, a to je onaj koji od trenutka podnošenja sadrži sve propisane priloge. 

Prilozi zahtjevu:

 

a) dokaz o stalnim prihodima – kako bi davatelj kredita znao da ćete kredit moći vraćati

 

b) dokaz vlasništva nekretnine – zemljišno-knjižni izvadak ili dokaz da se ima pravo graditi na određenoj nekretnini

 

c) rješenje o uvjetima građenja ili pravomoćna građevinska dozvola

 

d) idejni ili glavni projekt s izraženom neto korisnom površinom građevine za koju je izdan akt na temelju kojeg se može graditi

 

e) vrsta izgradnje

 

f) preslika domovnice podnositelja zahtjeva

 

g) uvjerenje policijske uprave o prebivalištu za podnositelja zahtjeva i sve članove zajedničkog domaćinstva s podatkom od kad prebivaju na zajedničkoj adresi (ne smije biti starije od 30 dana)

 

i) izjavu ovjerenu kod javnog bilježnika kojom podnositelj zahtjeva izjavljuje za sebe i sve članove domaćinstva navedene u zahtjevu da nemaju u vlasništvu odgovarajući stan ili kuću na području Republike Hrvatske

IZDVOJENE OBJAVE

KATEGORIJE OBJAVA

Saznajte koliki iznos kredita možete dobiti na svoju plaću!

Učlanite se u FACEBOOK grupu:

Lajkajte nas na FACEBOOKU!

Saznajte prvi za akcijske ponude i nove objave.

Naš tim stručnjaka kontaktirat će vas u najkraćem mogućem roku i na osnovu vaših podataka pronaći će vam najbolji kredit na tržištu.

*slanjem podataka slažete se s uvjetima korištenja stranice i GDPR-om.

Internetske stranice NITOR GRUPE koriste kolačiće kako bi osigurale što bolje korisničko iskustvo. Za korištenje i nastavak pregleda kliknite na gumb “SLAŽEM SE”. Informacije o kolačićima možete pročitati na Informacije o kolačićima.